Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Zegarek z chronografem - jak z niego korzystać?

2022-02-22
Zegarek z chronografem - jak z niego korzystać?

Ówczesny rynek zegarkowy to ogrom najróżniejszych produktów. Wśród dostępnych modeli zegarków bezustannie królują klasyczne fasony z uproszczoną bądź całkowicie zredukowaną funkcjonalnością. Są też zegarki, które przyciągają charakterystycznymi dodatkami. Jednym z takich wariantów jest czasomierz z chronografem, czyli innymi słowy z analogowym stoperem. Na pozór zwykły zegarek, zaprojektowany w oczywistej formie, ale jak się okazuje obsługa tego charakterystycznego dodatku wcale nie jest już taka bezsporna. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu takiego zegarka i jak sobie poradzić z chronografem? Odpowiadamy w poniższym artykule!


 

Jak rozpoznać zegarek z chronografem?

Zegarek z chronografem w skrócie charakteryzuje się dodatkowymi dwoma, trzema lub czterema małymi tarczami na głównej tarczy. Z prawej lub lewej strony koperty znajdują się przyciski do obsługi stopera. Wiadomo, że wszystkie wymienione elementy, zależne są od marki z jaką mamy do czynienia. Cyfry, które widnieją na małych tarczach wskazują różne wartości zależne od danej funkcjonalności. W przypadku zegarka z chronografem, najczęściej są to sekundy, części dziesiętne lub setne sekund, minuty i/lub godziny.

Zegarek z chronografem czy z rozbudowanym datownikiem?

Zegarki z datownikiem o rozbudowanej strukturze mogą być mylnie odbierane jako zegarek ze stoperem. Taki typ zegarka również posiada dodatkowe małe tarcze na głównej tarczy, czasem również posiada przyciski z boku koperty, które służą do ustawienia poszczególnych tarcz, (czego najlepszym przykładem są zegarki Tommy Hilfiger męskie oraz marka Guess) lub przyciski ozdobne, których użyć się nie da bo są atrapami jak np. w czasomierzach damskich Tommy Hilfiger. W zależności od marki i modelu, na małych tarczach widnieją wtedy inne cyfry, litery i oznaczenia. W przypadku rozbudowanego datownika jest to najczęściej wskaźnik dnia miesiąca, który posiada oznaczenia liczbowe do 31, zegar wskazujący czas w formacie 24 godzinnym, jego skala przeważnie oznaczona jest 12 i 24 po przeciwnych stronach, dzień tygodnia który oznaczony będzie literami. Aby móc łatwiej dostrzec różnicę wizualną opisywanych funkcji, przedstawiamy w wyżej umieszczonych fotografiach zegarki z analogowym stoperem, natomiast poniżej można zobaczyć jeden z typowych, męskich czasomierzy Tommy Hilfiger, który posiada rozbudowany datownik, pozornie przypominający z wyglądu chronograf.

Wszystkie te elementy ustawia się, w zależności od modelu i marki, za pomocą przycisków, lub za pomocą koronki. Jeżeli ustawia się za pomocą koronki, należy rozpocząć od ustawienia dnia tygodnia, gdyż przestawia się go za pomocą obracania koronki w przód. Dwa pełne obroty wskazówki godzinowej po tarczy, przesuwają dzień tygodnia o jeden dzień do przodu. Gdy już dzień tygodnia jest właściwy, należy ustawić aktualną godzinę, zwracając uwagę na czas w formacie 24 godzinnym, tak by ustawić godzinę np. 16:00 a nie 4:00, gdyż tylko poprawnie ustawiona godzina sprawi, że data będzie przestawiać się prawidłowo, czyli w nocy. Dzień miesiąca ustawia się w pozycji środkowej koronki, czyli sekundnik od godziny będzie pracować a obracając koronką w lewo, dzień miesiąca będzie przeskakiwać. Jest to opis obejmujący przykładowy zegarek z rozbudowanym datownikiem. Istnieją również modele, które ustawia się za pomocą przycisków, wtedy takie ustawienie nie stanowi żadnego problemu. Zazwyczaj wtedy jeden przycisk odpowiada za ustawienie dnia tygodnia, drugim przyciskiem ustawia się dzień miesiąca. Wtedy należy tylko pamiętać, że zegar 24godzinny zsynchronizowany jest ze wskazówkami od godziny i przestawiając godzinę, należy zwracać uwagę jaką godzinę mamy na zegarze 24 godzinnym. 

Jak używać chronografu?

Wszystko zależy od modelu zegarka, niektóre posiadają dodatkowe przyciski nad i pod koronką z prawej strony, lub z lewej strony. W przypadku przycisków z prawej strony analogowy stoper uruchamia się górnym przyciskiem, zatrzymuje się również górnym przyciskiem. Aby zresetować, należy nacisnąć dolny przycisk. Wtedy wskazówki wracają do pozycji wyjściowej. Zegarki, które przyciski posiadają z lewej strony, w nich stoper obsługuje się odwrotnie. By go uruchomić należy nacisnąć przycisk dolny, by zatrzymać, należy ponownie nacisnąć dolny przycisk, aby go zresetować, należy nacisnąć przycisk górny. Stoper służy do mierzenia upływającego czasu, w przypadku gdy chcemy zmierzyć czas danej czynności, wyścigu, czy okrążenia. Aktualna godzina wskazywana jest przez główne wskazówki, działanie lub nieużywanie stopera nie ma wpływu na podstawową funkcję zegarka, jaką jest odmierzanie godzin. Ważne jest zapoznanie się z każdą dodatkową tarczą i wskazówkami, by wiedzieć która wskazówka i tarcza, do czego służy i co wskazuje. 

Odmierzanie upływającego czasu za pomocą stopera ma sens, jeżeli wszystkie, dodatkowe wskazówki znajdują się na swoich wyjściowych pozycjach. Jeżeli któraś ze wskazówek nie wraca do swojej pozycji „godziny 12:00” należy to ustawić. Najczęściej, (np. w marce Timex, Casio Edifice, Festina, Diesel), by ustawić wskazówki od stopera, należy ściągnąć zegarek z nadgarstka, by było wygodniej i łatwiej. Następnie należy wysunąć koronkę do końca, jak do ustawienia godziny i za pomocą przycisków, należy przestawić wskazówki na właściwą pozycję. W niektórych modelach, (takich marek jak np. Edox, Swiss Alpine Military, Zeppelin, Versace, ) aby ustawić wskazówki stopera, należy wyciągnąć koronkę do końca, następnie przytrzymać jednocześnie przycisk górny i dolny przez ok. 3-5 sek. aby zegarek wszedł w tryb ustawienia dodatkowych wskazówek. Szczegóły ustawienia wskazówek, znajdują się w instrukcji obsługi zegarka. Po ustawieniu wskazówek, należy pamiętać o tym, by od razu ustawić właściwą godzinę, ponieważ zegarek zatrzymuje się i nie odmierza czasu, podczas gdy ma wyciągniętą koronkę. Operacja ustawienia wskazówek na wyjściową pozycję trwa od kilkunastu sekund do kilku minut, w zależności od typu zegarka i typu mechanizmu.

Jak odczytywać wskazania chronografu?

Jeśli dowiedzieliśmy się już jak ustawić chronograf w zegarku i do czego on służy, należy poznać sposób odczytu wartości wskazywanych przez zegarek. Zdecydowanie będzie to uzależnione od rodzaju zegarka. Po uruchomieniu stopera można zaobserwować ruchy wskazówek, pełny obrót sekundnika od stopera po tarczy, przesuwa wskazówkę minut od stopera o jedną jednostkę. W przypadku kiedy zatrzymamy stoper w trakcie pomiaru, wskazówka setnych sekund wskaże części sekund. W przypadku gdy tarcza zegarka nie jest zbyt pokaźnych rozmiarów, a zamieszczone są na niej jeszcze dodatkowe małe tarcze, może utrudnić to odczyt wszystkich informacji. Producenci jednak starają się jak mogą, by zaspokoić potrzeby swoich Klientów i często za pomocą elementów graficznych lub zastosowania kontrastowych kolorów, odpowiednio wyróżniają standardowe wskazówki od chronografu.

Post produkcja: www.crazytime.pl

Zdjęcia: ww.crazytime.pl

Pokaż więcej wpisów z Luty 2022

Polecane

pixel