Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

W jaki sposób pracują mechanizmy automatyczne i mechaniczne?

2021-10-27
W jaki sposób pracują mechanizmy automatyczne i mechaniczne?

Umieszczony we wnętrzu zegarka mechanizm pełni najważniejszą rolę w całym zamyśle tego urządzenia. Spośród dostępnych na rynku rodzajów mechanizmu, wyróżnia się automatyczny oraz mechaniczny. To cenione przez specjalistów systemy, których działanie niejednego już zaskoczyło.


 

Zarówno zegarek automatyczny, jak i mechaniczny nie potrzebują baterii do zasilania. W jaki więc sposób wprawiane są wskazówki w ruch? Otóż mechanizm w zegarku mechanicznym pracuje w oparciu o naciągniętą sprężynę, która z czasem rozpręża się a swoją energię oddaje poszczególnym elementom mechanizmu. Aby działały, muszą być ręcznie nakręcane. Częstotliwość tego można by powiedzieć rytuału, bywa różna i jest zależna od marki. Precyzja wykonania takich zegarków oraz sam ich mechanizm naprawdę robią wrażenie, więc nie bez powodu nazywane są one „zegarkami z duszą”.

Jeżeli chodzi o zegarki automatyczne, to zasada działania mechanizmu jest nieco inna. Najważniejszą jego częścią jest wahnik, zwany również rotorem, który jest w ruchu i obraca się dookoła własnej osi. Przez to dochodzi do naciągnięcia sprężyny napędowej a ta powoduje, że wskazówki na tarczy poruszają się i wskazują godzinę. To właśnie do wytworzenia tej energii przez wahnik, potrzebny jest ruch ręki, czyli noszenie zegarka na nadgarstku, lub ewentualnie nakręcanie poprzez obracanie koronki -niektóre modele posiadają taką opcje. Brzmi to dosyć skomplikowanie, ale oczywiście wcale nie trzeba operować płynnie pojęciami związanymi z działaniem mechanizmu, by móc cieszyć się zegarkiem automatycznym.

Należy jednak pamiętać, że zegarki automatyczne mają to do siebie, że w zależności od kalibru mechanizmu dokładność określana jest w skali doby, a nie tak jak np. w zegarkach kwarcowych w skali miesiąca. Każdy zegarek posiada również rezerwę chodu, która wynosi zazwyczaj około +/-40 godzin. To oznacza, że po nakręceniu zegarka, będzie pracował przez określoną liczbę godzin będąc w bezruchu. Niektóre modele automatyczne, posiadają na tarczy wskaźnik, który wskazuje ile godzin zegarek jeszcze będzie odmierzał czas. Modele automatyczne wcale nie muszą być proste i pozbawione funkcji. Wręcz przeciwnie, zegarki automatyczne często bywają wodoszczelne, posiadają funkcję wskazywania czasu w formacie 24 godzinnym, czy posiadają datownik.

Jak powinny być przechowywane zegarki automatyczne? To kwestia, o której decyduje właściciel. Najlepszym miejscem jest oczywiście nadgarstek, jednakże w trakcie transportu czy podróży najbezpieczniej, gdy zegarek znajduje się w swoim pudełku, czy etui. Jeżeli jesteśmy pasjonatami zegarków automatycznych, ale nie używamy ich na co dzień lub mamy ich więcej, można wtedy zaopatrzyć się w rotomat. To urządzenie, w które umieszcza się zegarek, a ono obraca nim tak, by zegarek nakręcił się i działał.

Dlaczego warto więc zdecydować się na zegarek automatyczny? Ich zalet jest wiele, dla miłośników stylu eko, to fantastyczna opcja, gdyż zegarek nie wymaga wymiany baterii, tym samym nie przyczynia się do zanieczyszczania środowiska. Niektórzy producenci umożliwiają użytkownikowi podglądanie pracy mechanizmu poprzez przeszklony dekielek zegarka -spodnią cześć, albo nawet oglądanie go mając zegarek na nadgarstku. Taka możliwość istnieje, gdy zegarek ma tarczę typu open-heart, czyli przeszklony fragment tarczy. Zegarki automatyczne będą również odpowiednie dla osób, którym przeszkadza „tykanie sekundnika”, ich najbardziej rozpoznawalną cechą bez wątpienia jest „płynący” sekundnik po tarczy. Tym samym niwelują problem, nie trafiania sekundnika w indeksy -tak jak może to mieć miejsce np. w zegarkach kwarcowych.

Dzięki tym wszystkim cechom, bez wątpienia zegarki automatyczne przykuwają uwagę i prezentują się stylowo niezależnie od wieku użytkownika. Wiele producentów marek, oferuje również zegarki automatyczne dla kobiet. Dostępne są one w różnym stylu, od retro, dla tradycjonalistek – świetną propozycją będzie marka Orient, Roamer, czy Zeppelin. Nowoczesny styl przejawia się z kolei w marce Vostok Europe. Miłośniczkom eleganckich modeli, lub z bogatym zdobieniem proponujemy przyjrzeć się oferowanym kolekcjom, przez modowe marki, jak Fossil, czy Emporio Armani.

Post produkcja: www.crazytime.pl

Pokaż więcej wpisów z Październik 2021

Polecane

pixel