Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

W jaki sposób należy czyścić zegarek?

2022-04-28
W jaki sposób należy czyścić zegarek?

Mimo, że ówczesne czasomierze produkowane są w coraz to wyższych standardach i niejednokrotnie zaskakują swą wielofunkcyjnością i odpornością, to nie wymyślono jeszcze rozwiązania na zbierający się brud. Na oddziaływanie czynników zewnętrznych nie mamy żadnego wpływu, ale możemy nauczyć się skutecznej redukcji ich skutków. Jako, że użytkownicy zegarków skazani są na samodzielne ich czyszczenie, niejednokrotnie robią to w sposób nieprawidłowy i nieświadomy, doprowadzając do awarii czasomierza. Jak wyczyścić zegarek, by służył nam przez lata? Wskażemy Wam odpowiednie rozwiązania na każdy rodzaj zegarka!


Dlaczego czyszczenie zegarka jest tak istotne?

Fakt, że sporadycznie korzystamy z zegarka nie zapewnia mu całkowitego bezpieczeństwa. Bez względu czy nosimy czasomierz codziennie czy też zakładamy go od święta, powinniśmy odpowiednio o niego dbać. Gdy zegarek leży nieużywany, jego wewnętrzny smar może ulec zastygnięciu i rozkruszeniu, a kruszywo może uszkodzić strukturę mechanizmu. Podczas regularnego korzystania z zegarka, brud może wnikać w jego powierzchnię i wnętrze przez kopertę, ogniwa, wokół szkła itd.  Dotyczy to modeli z każdym rodzajem mechanizmu, a wiadomo, że wspólnym mianownikiem wszystkich jest niezakłócona i precyzyjna praca. Zanieczyszczenia mogą doprowadzić do jego rozregulowania lub całkowitego zniszczenia, a za takie zaniedbanie przyjdzie nam srogo zapłacić. Nie istnieje więc sytuacja, w której to nasz czasomierz nie jest narażony na zabrudzenia, a jego regularne czyszczenie mogłoby być zbędne. O zegarek należy dbać tak samo jak o naszą odzież, obuwie czy galanterię!

Jak często czyścić zegarek?

Najważniejsza w tej kwestii jest regularność. O rutynowym czyszczeniu zegarka powinniśmy pamiętać i nie lekceważyć tego. Sumiennie przeprowadzony proces czyszczenia powinno się powtarzać raz na kilka miesięcy (jeżeli używamy zegarka codziennie). Częstotliwość powinniśmy ustalić indywidualnie, wedle stanu naszego urządzenia – w tym celu ważne jest jego obserwowanie. Każdy czasomierz będzie zachowywał się inaczej ponieważ wszystko zależy od materiałów, z których jest wykonany.

Na zabrudzenia zewnętrzne bardzo często narażony jest pasek z tworzywa sztucznego, ponieważ towarzyszy on sportowym fasonom, a te z kolei wybierane są do różnorodnych aktywności fizycznych, często uprawianych w trudnych warunkach zewnętrznych. Taki pasek może czasem wchodzić w reakcję z naszymi ubraniami i farbować, a tym bardziej jeżeli nie zadbamy odpowiednio o biały wariant z tworzywa sztucznego to może on także zżółknąć. Na całe szczęście łatwo go wyczyścić bo nie jest on w żaden sposób wrażliwy na oddziaływanie wody. Taki zegarek należy czyścić za każdym razem gdy tylko ma on kontakt z błotem, piaskiem, słoną lub brudną wodą itd. Inaczej wygląda sytuacja z bransoletami i skórzanymi paskami.

Te być może z racji swojego charakteru nie są narażane na tak częsty kontakt ze środowiskiem zewnętrznym bo zakładamy je głównie przy formalnych okazjach lub do codziennych stylizacji. Nie mniej jednak są one wrażliwe na czynniki zewnętrzne. Warto pamiętać, że materiał ze skóry naturalnej bardzo łatwo i intensywnie wchłania zapachy z zewnątrz jak np. perfumy. Skórzane paski są bardzo chłonne, dlatego czyszczenie raz na pół roku może nie wystarczyć. Prócz solidnej dezynfekcji, należy przecierać je co jakiś czas ściereczką z mikro fibry, która wchłonie zawilgocenie i częściowo zatrze powierzchniowy brud. A co z bransoletami? Nieczyszczona stal szlachetna, która ma kontakt z naszą skórą, bakteriami i potem może szybko stracić swój pierwotny blask. Ta sytuacja często mylnie kojarzona jest z podrabianym zegarkiem, a oczywistym jest, że nawet gdy mamy do czynienia z wysokiej jakości stalową bransoletą, to tak samo wymaga ona pielęgnacji jak każda inna część biżuterii. Czasomierze metalowe i stalowe także należy w miarę możliwości regularnie przecierać miękką, zwilżoną (samą wodą) ściereczką. Prócz tego czeka nas solidne czyszczenie przynajmniej raz na kwartał. 

Jak czyścić bransoletę?

Zanim rozpoczniemy usuwanie brudu, należy wpierw odpiąć bransoletę od koperty by nie uszkodzić  lub nie zalać wnętrza zegarka, który by może nie jest wodoszczelny. Instrukcji wskazujących na prawidłowe odpięcie bransolety jest w sieci całe mnóstwo – wystarczy delikatnie podważyć zewnętrzny zatrzask. Przechodząc do sedna – gdy przecieranie wilgotną szmatką już nie wystarczy, należy w takiej sytuacji mieć w zanadrzu szczoteczkę do zębów o miękkiej strukturze lub waciki. Bransoletę dokładnie czyścimy mieszanką wody i mydła, a następnie spłukujemy z niej pozostałości mydła i osuszamy miękką ściereczką. Jeżeli mamy do czynienia z bardziej zaawansowanymi zanieczyszczeniami jak np. tłuste plamy to można użyć płynu do naczyń zamiast mydła. Ten poradzi sobie z tego typu brudem, ale bransoletę trzeba zanurzyć w wodzie z płynem na nieco dłużej (15-30 minut). Następnie czyścimy ją miękką szczoteczką lub wacikiem. Jeżeli po raz pierwszy szukasz metody czyszczenia bransolety, pamiętaj aby nigdy nie myć jej pastą do zębów, która często rekomenduje się do tego zabiegu! Co prawda sprawdzi się ona na innych powierzchniach, ale stalowe elementy po jej użyciu mogą łatwo ulec zniszczeniu, zmatowieniu, mogą nawet odpryskiwać. Wybielające pasty do zębów posiadają w składzie zbyt dużą ilość szkodzącego metalom sodu.

Jak czyścić skórzany pasek?

Do porządnego wyczyszczenia skórzanego paska należy przygotować domową pastę z 1 łyżeczki wody i 1 łyżeczki sody. Tak przygotowaną masę nanosimy na obie strony paska i pozostawiamy na godzinę. Po upływie tego czasu należy miękką ściereczką przetrzeć pozostałości po paście, pozostawić pasek do całkowitego wyschnięcia, a następnie wypolerować zewnętrzną powierzchnię. Taki sposób jest jednym z najprostszych i jednocześnie najtańszych, ale jeżeli zainwestowaliśmy sporą sumę pieniędzy w nasz czasomierz to być może warto byłoby także pokusić się o zakup specjalistycznego preparatu do czyszczenia i konserwowania powierzchni skórzanych zegarka. Taki specyfik to dobra i jednorazowa inwestycja na dłuższy czas, ponieważ przyda się on kilka razy do roku. Stosując takie kosmetyki, zapobiegniesz pęknięciu paska, zadbasz o jego strukturę i elastyczność.

Jak czyścić materiałowy pasek?

Tkane z poliamidu paski są bardzo trwałe i odporne na przetarcia, dlatego też często rekomenduje się je do noszenia na co dzień. W odróżnieniu do skórzanych pasków, te mogą być moczone w wodzie i całkiem dobrze to na nie oddziałuje. Ciepła woda i łagodne mydło skutecznie usuną zabrudzenia oraz nieprzyjemny zapach, które łatwo wchłania się w pasek. Po kąpieli z mydłem należy dokładnie wypłukać pasek i pozostawić go do wyschnięcia w temperaturze pokojowej. Warto uważać na to, aby nie narazić materiału na kontakt z promieniami słonecznymi. Może to spowodować wyblaknięcie koloru z paska lub jego przebarwienia.

Jak czyścić silikonowy pasek?

Wiemy już, że takie zegarki zwykle występują w formie sportowej i należy czyścić je po każdym treningu, wyprawie bądź jakiejkolwiek aktywności. Podobnie jak paski materiałowe i te można bez wahania moczyć w wodzie. Można wyczyścić je bez detergentów, ale gdy używamy balsamów, kremów czy olejków do ciała narażamy nasz pasek, że te utworzą osad na nim. Aby doczyścić tego typu osady, używamy delikatnego mydła do rąk – podobnie jak w przypadku pasków materiałowych. Po dokładnym wymyciu należy wypłukać wodą pozostałości po mydle i pozostawić pasek do wyschnięcia.

Czyszczenie pasków i bransolet wcale nie jest takie trudne jak mogłoby się wydawać! Wystarczy znać kilka sprawdzonych, domowych metod. Twoim najważniejszym zadaniem jest dobranie metody czyszczenia do rodzaju zegarka. Pamiętaj, że nieodpowiednio dobrany sposób mycia może przynieść odwrotny od zamierzonego efekt.

Zdjęcia: www.pexels.com

Post produkcja: www.crazytime.pl

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2022
pixel