Raty 0% do 6 rat z Credit Agricole!

Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Nietrafiający sekundnik w indeksy

2021-10-04
Nietrafiający sekundnik w indeksy

Zegarki kwarcowe to jedne z najchętniej i najczęściej wybieranych czasomierzy. Są łatwe w obsłudze, solidne i niezawodne. Wielu użytkowników twierdzi, że są to również najbardziej precyzyjne zegarki z wszystkich dostępnych na rynku. Jak jednak odnieść się do tego stwierdzenia posiadając zegarek, którego sekundnik nie pokrywa się z indeksami umieszczonymi na tarczy? Czy taki błąd wynika z nieprawidłowego użytkowania? A może jest to wada fabryczna i należy zegarek reklamować?


 

Przyczyna

Aby poznać przyczynę, dlaczego sekundnik nie trafia w indeksy, należy wpierw poznać budowę mechanizmu kwarcowego. Takie zegarki zwykle posiadają sekundniki, które regularnie przeskakują. Ich ruchy nie są płynne jak na przykład w zegarach automatycznych.  Oczywiście zdarzają się wyjątki ponieważ producenci coraz częściej próbują upodobnić wyglądem kwarcowe zegarki do tych o wiele droższych – automatycznych. Nie mniej jednak odpowiadając na zasadnicze pytanie w kwestii nie pokrywania się sekundnika z indeksami na tarczy – nie jest to wada fabryczna zegarka. Wskazówki w takich zegarkach są wrażliwe na każde choćby niewielkie uderzenie, otarcie czy wstrząs. Te bodźce powodują, że wskaźniki mogą się delikatnie przemieścić, a konsekwencją tego nie trafiać idealnie w indeks. Kwestia regulacji tychże wskazówek również bywa nieoczywista  ponieważ o ile jest to możliwe to z pewnością nietrwałe. Wskazówki w zegarkach kwarcowych są po prostu podatne na nasze gwałtowniejsze ruchy ręką. Nie jest to nic nadzwyczajnego, takie sytuacje są częste zarówno w droższych zegarkach jak i tych z nieco niższej półki. Wszędzie możemy spotkać się z tą sytuacją, jednak nie jest to żadna wada fabryczna, usterka czy skaza. Jest to wynik użytkowania zegarka o takiej a nie innej konstrukcji mechanizmu.

Realizacja gwarancji

Jeżeli rozważasz oddanie zegarka na gwarancję miej na uwadze, że zegarek działa prawidłowo wskazując właściwy czas. Gwarancja w takiej sytuacji może nie zostać przyjęta. Jest to oczywiście indywidualna kwestia każdego sprzedawcy i producentów, dlatego też warto skontaktować się w takiej sprawie i zapytać. Trudno jednak uznać za wadę fabryczną nietrafianie sekundnika w indeksy. Jeżeli takie zjawisko jest dyskomfortem to istnieje kilka rozwiązań: 
-zakup zegarka, który w swojej konstrukcji nie posiada sekundnika,
-posiada mechanizm kwarcowy i sekundnik z efektem "płynięcia po tarczy" - przykładem są niektóre modele marki Tommy Hilfiger czy Casio,
-zakup zegarka automatycznego, w którym wskazówka sekundowa porusza się płynnie.
Idealną propozycją może być także zegarek z cyfrowym wyświetlaczem!

Pokaż więcej wpisów z Październik 2021

Polecane

Oszczędzasz227,00 zł
Zegarek męski GUESS CAMPBELL GW0250G2

Zegarek męski GUESS CAMPBELL GW0250G2

600,00 zł373,00 zł
pixel