Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Nietrafiający sekundnik w indeksy

2021-10-04
Nietrafiający sekundnik w indeksy

Zegarki kwarcowe to jedne z najchętniej i najczęściej wybieranych czasomierzy. Są łatwe w obsłudze, solidne i niezawodne. Wielu użytkowników twierdzi, że są to również najbardziej precyzyjne zegarki z wszystkich dostępnych na rynku. Jak jednak odnieść się do tego stwierdzenia posiadając zegarek, którego sekundnik nie pokrywa się z indeksami umieszczonymi na tarczy? Czy taki błąd wynika z nieprawidłowego użytkowania? A może jest to wada fabryczna i należy zegarek reklamować?


 

Przyczyna

Aby poznać przyczynę, dlaczego sekundnik nie trafia w indeksy, należy wpierw poznać budowę mechanizmu kwarcowego. Takie zegarki zwykle posiadają sekundniki, które regularnie przeskakują. Ich ruchy nie są płynne jak na przykład w zegarach automatycznych.  Oczywiście zdarzają się wyjątki ponieważ producenci coraz częściej próbują upodobnić wyglądem kwarcowe zegarki do tych o wiele droższych – automatycznych. Nie mniej jednak odpowiadając na zasadnicze pytanie w kwestii nie pokrywania się sekundnika z indeksami na tarczy – nie jest to wada fabryczna zegarka. Wskazówki w takich zegarkach są wrażliwe na każde choćby niewielkie uderzenie, otarcie czy wstrząs. Te bodźce powodują, że wskaźniki mogą się delikatnie przemieścić, a konsekwencją tego nie trafiać idealnie w indeks. Kwestia regulacji tychże wskazówek również bywa nieoczywista  ponieważ o ile jest to możliwe to z pewnością nietrwałe. Wskazówki w zegarkach kwarcowych są po prostu podatne na nasze gwałtowniejsze ruchy ręką. Nie jest to nic nadzwyczajnego, takie sytuacje są częste zarówno w droższych zegarkach jak i tych z nieco niższej półki. Wszędzie możemy spotkać się z tą sytuacją, jednak nie jest to żadna wada fabryczna, usterka czy skaza. Jest to wynik użytkowania zegarka o takiej a nie innej konstrukcji mechanizmu.

Realizacja gwarancji

Jeżeli rozważasz oddanie zegarka na gwarancję miej na uwadze, że zegarek działa prawidłowo wskazując właściwy czas. Gwarancja w takiej sytuacji może nie zostać przyjęta. Jest to oczywiście indywidualna kwestia każdego sprzedawcy i producentów, dlatego też warto skontaktować się w takiej sprawie i zapytać. Trudno jednak uznać za wadę fabryczną nietrafianie sekundnika w indeksy. Jeżeli takie zjawisko jest dyskomfortem to istnieje kilka rozwiązań: 
-zakup zegarka, który w swojej konstrukcji nie posiada sekundnika,
-posiada mechanizm kwarcowy i sekundnik z efektem "płynięcia po tarczy" - przykładem są niektóre modele marki Tommy Hilfiger czy Casio,
-zakup zegarka automatycznego, w którym wskazówka sekundowa porusza się płynnie.
Idealną propozycją może być także zegarek z cyfrowym wyświetlaczem!

Pokaż więcej wpisów z Październik 2021

Polecane

Oszczędzasz39,90 zł
Zegarek damski FOSSIL Jacqueline ES5096

Zegarek damski FOSSIL Jacqueline ES5096

399,00 zł359,10 zł
Oszczędzasz226,00 zł
Zegarek męski GUESS CAMPBELL GW0250G2

Zegarek męski GUESS CAMPBELL GW0250G2

600,00 zł374,00 zł
pixel