Raty 0% do 6 rat z Credit Agricole!

Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
2023-01-26

Zegarek paruje, co zrobić?

Wielu posiadaczy zegarków spotkało się z problemem zaparowanej szybki.  Uniemożliwia to sprawny odczyt godziny i eksploatacji czasomierza. Woda nie sprzyja w prawidłowym funkcjonowaniu mechanizmów, więc wszelkie obawy po ujrzeniu pary są jak najbardziej uzasadnione. W większości przypadków nie jest to wada produktu, a normalne zjawisko fizyczne.


 

Jaka jest przyczyna zaparowanego szkiełka?

Najczęściej zjawisko zaparowanego szkiełka ma miejsce podczas gwałtownej zmiany temperatur. Gdy opuszczamy cieple pomieszczenie, wchodzimy do zimnego i odwrotnie. Szczególnie narażeni na zmienne temperatury jesteśmy w okresie zimowym, ale także latem ze względu na przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych podczas upałów. Na wskutek szoku termicznego powietrze wewnątrz skrapla się tworząc parę osiadającą na szkiełku Taka sama para pojawia się również na szybie samochodu, czy też szkłach okularów. 

Klasa wodoszczelności ma znaczenie!

Zdarza się, że woda lub wilgoć dostanie się do wnętrza zegarka wodoodpornego, a pojawiająca się para jest tego następstwem. Bardzo ważnym parametrem jest klasa wodoszczelności, na która należy zwrócić szczególną uwagę. Zazwyczaj odpowiednia wartość umieszczona jest na tarczy lub dekielku czasomierza. Poziom odporności na wodę najczęściej oznacza się w taki sposób:   

  • WR (Water Resist / Water Resistant) - zegarek nie jest wodoszczelny i może ulec uszkodzeniu nawet poprzez sporadyczne zachlapanie.
  • 30M / 3ATM / 3BAR  - najniższa klasa szczelności, zegarek będzie odporny podczas  przypadkowego kontaktu z wodą np. lekki deszcz, zachlapanie  przy myciu rąk.
  • 50M / 5ATM / 5BAR  - podobnie jak przy 30M zegarek będzie odporny na przypadkowy kontakt z wodą. Wyjątkiem od tej reguły są zegarki Casio, przy których ta klasa wodoszczelności pozwala na pływanie w założonym czasomierzu.
  • 100M / 10ATM / 10BAR  – zegarek jest wodoszczelny, możliwe jest śmiałe pływanie w założonym czasomierzu
  • 200M / 20ATM / 20BAR  - zegarek jest wodoszczelny, możliwe jest pływanie i nurkowanie w założonym czasomierzu
  • 300M / 30ATM / 30BAR  - zegarek jest wodoszczelny, możliwe jest pływanie i nurkowanie w zegarku na głębokości do kilkudziesięciu metrów
  • Powyżej 300M / 30ATM / 30BAR  - zegarek jest wodoszczelny, możliwe jest profesjonalne nurkowanie

Bardzo ważne jest, aby po zanurzeniu nie używać przycisków, a koronka była dociśnięta do końca. W wypadku modeli, które maja odkręcaną koronkę przed zanurzeniem koniecznie trzeba skontrolować fakt, czy element jest na pewno dokręcony, ponieważ woda dostanie się do mechanizmu.

 

 

Zegarek jest wodoszczelny, a paruje…

Nawet wodoszczelny zegarek, który nagrzał się na słońcu, znajdzie się dla ochłody właściciela w zimnym basenie, a co gorsza w słonej wodzie może doznać trwałych uszkodzeń. Podobnie wygląda to, kiedy wychodzimy z sauny pod chłodny prysznic. We wnętrzu nagrzewającej się koperty zegarka może dojść do niewyobrażalnych temperatur, a za tym idzie zmiana ciśnienia i “kurczenie się” powietrza. Taka różnica temperatur pomiędzy wodą a wnętrzem koperty może wynieść nawet ponad 50-60 stopni Celsjusza. Zanurzenie spowoduje, że uszczelki utraca swoje właściwości a do jego wnętrza naleje się woda. Widać to, kiedy zegarek zacznie parować od środka, a na szkle od wewnętrznej strony pojawi się odparowana woda. 

 

Jak odparować zegarek?

Bardzo często z problemem możemy poradzić sobie samodzielnie. Najpraktyczniejszym  sposobem jest pozostawienie zegarka w nasłonecznionym miejscu tarczą do góry. Jeżeli to nie zadziała można zdjąć tylną obudowę i pozostawić zegarek na słońcu tarczą do dołu. Tym sposobem  pozbędziemy się  wilgoci z wnętrza koperty. Należy pamiętać, aby na bieżąco kontrolować efekty i kiedy wilgotność zniknie usunąć zegarek z oświetlonego miejsca. Innym, skutecznym pomysłem jest umieszczenie zegarka w pojemniku wypełnionym ryżem. Powszechnie wiadomo, że ten produkt spożywczy pochłania wilgoć. Po kliku dniach ryż powinien rozwiązać nasz problem pary na szkiełku. W momencie gdy domowe sposoby się nie sprawdzają lub zegarek w kontakcie z wodą doznał usterki należy kontaktować się ze sprzedawcą. 

Post produkcja: www.crazytime.pl

Zdjęcia: ww.crazytime.pl

pixel